می 29, 2024
قیمت رنگ روغن و نکاتی که دانستن آن برای هرکسی لازم است!

رنگ روغن یکی از رنگ های بسیار قدیمی ساختمانی است که با گذشت زمان، هنوز کاربرد خودش رو در رنگ آمیزی ساختمان حفظ کرده است. در این مطلب میخواهیم در مورد قیمت رنگ روغن ساختمان و عوامل مؤثر بر اون صحبت کنیم. همچنین در مورد شیوه ی صحیح قیمت گیری رنگ روغن هم در انتها نکاتی رو خدمتتون می‌گیم. در ادامه ابتدا قیمت رنگ روغنی ساختمان قبل از سال 1402 رو بررسی می‌کنیم و برآورد قیمت رنگ روغن ساختمان در بهار سال 1402 رو هم به دست میاریم. سپس به سراغ نکات حیاتی برای قیمت گیری رنگ روغن و قرارداد با نقاش ساختمان می‌ریم.

قیمت رنگ روغنی پیش از سال 1402 چقدر است؟

قبل از اینکه بخوایم قیمت های رنگ روغن ساختمان رو براتون بگیم، این نکته رو یادآوری کنیم که انواع رنگهای ساختمانی مانند سایر متریال ها و ابزار آلات ساختمانی، دارای برند های مختلف هست و بستگی به کاربرد و کارایی و کیفیتی که شما مدنظر دارین، میتونه قیمتش مختلف و متفاوت باشه.

ما اینجا حدودی از بازه ی قیمت رنگ روغن و اجرای اون رو خدمتتون می‌گیم. این همه ی ماجرا نیست و باید به نکات ریزی که در قیمت رنگ ساختمان  وجود داره هم توجه کنین. البته در ادامه به اون نکات ریز و شیوه ی قیمت گیری هم اشاره ای می‌کنیم.

رنگ روغن 1

قیمت های موجود در جدول زیر، مربوط به قیمت و اجرای رنگ روغنی به ازای هر متر مربع  است.

بروزرسانی-0

نوع رنگ حداقل قیمت رنگ روغن به تومان حداکثر قیمت رنگ روغن به تومان توضیحات
رنگ روغنی در نقاشی ساختمان 0 0 درصورت تهیه ی رنگ توسط خودتون، از این مبلغ حدود 40 تا 60 درصد کم میشه.

نکته 1: قیمت‌های ارائه شده در بالا، مربوط به قیمت نهایی رنگ روغنی هست، یعنی قیمت رنگ و دستمزد.

در صورتی که شما با نقاش توافق کنین تا اون فقط کار اجرای نقاشی رو انجام بده و شما وظیفه ی تهیه ی رنگ رو برعهده بگیرید، مبلغ بالا بین 40 درصد تا 60 درصد کم میشه. البته ما این روش رو زیاد بهتون توصیه نمی‌کنیم چون دردسرهای خاص خودش رو داره و علاوه بر اینکه زمان زیادی از شما بابت خرید رنگ و مایحتاج نقاش میگیره، دغدغه ی شما رو بیشتر میکنه. در انتها احتمال دلخوری بین شما و نقاش بیشتر هم میشه.

پس بهتره که در این مورد کار رو به کاردان بسپارین و بذارین خود نقاش، رنگ رو برای شما خریداری کنه. البته برای اینکه خیالتون راحت باشه، اگه برند خاصی رو درنظر دارین، میتونین در قرارداد خودتون با نقاش ذکر کنین که نقاشی ساختمان حتما باید با اون برند انجام بشه.

قیمت رنگ روغن 2

نکته 2: قیمت رنگ روغن ساختمان به ازای متر مربع، شامل بتونه کاری دیوار و حداقل 2 یا 3 دست رنگ میشه (درصورت نیاز ممکنه تعداد دست رنگ افزایش پیدا کنه) که این مقدار بستگی به برند انتخابی شما هم داره. طبیعیه که برندهای باکیفیت و شناخته شده، هزینه ی بیشتری بابت رنگ میگیرن و رنگ های ساختمانی گرون تری دارن.

حالا که با قیمت رنگ روغن ساختمان پیش از سال 1402 آشنا شدین، میخوایم با استفاده از ضرایبی که برای افزایش هزینه متریال و هزینه دستمزد رنگ روغن در سال جدید به دست آوردیم، قیمت این رنگ رو برای بهار 1402 برآورد کنیم. همچنین برای برآورد دقیق‌تر قیمت‌ها در سال جدید، برآورد قیمت‌های سال جدید رو برای سه سناریوی افزایش قیمت کم، افزایش قیمت متوسط و افزایش قیمت زیاد، محاسبه می‌کنیم. در ادامه بیشتر توضیح میدیم.

حالا ببینیم چه عواملی باعث تغییر در قیمت رنگ روغن میشن.

برآورد قیمت رنگ روغن در اواخر بهار سال 1402 و نکاتی که دانستن آن برای هرکسی لازم است!

اجزای شکل دهنده‌ی قیمت رنگ روغن ساختمان در سال 1402 چیست؟

به طور کلی و معمول، قیمت نقاشی ساختمان تابع 2 عامل هزینه ی رنگ و دستمزد نقاشه. هرکدوم از این عوامل افزایش پیدا کنه، طبیعتاً هزینه ی کلی شما در نقاشی ساختمان زیاد میشه.

هزینه رنگ یا متریال که 60 درصد قیمت نهایی رو تشکیل میده، ارتباط مستقیم با قیمت دلار و ارز داره و با نوسانات اون سریعا تغییر می‌کنه. در حالی که هزینه دستمزد به تورم کشور بستگی داره، به صورت تدریجی زیاد میشه و حدود 40 درصد از قیمت نهایی رنگ آمیزی با رنگ روغن، مربوط به اون هست.

در مورد رنگ که قبلاً هم گفتیم برند های مختلف و کیفیت های مختلف رنگ، قیمت های متفاوتی دارن و با یک گردش نیمروزی در بازار، میتونین از قیمت های هر برند مطلع بشین. اما در مورد عامل دوم قیمت رنگ روغنی ساختمان یعنی دستمزد باید بگیم که دارای جزئیاتی هم هست. مثلاً برخی از نقاش ها بابت نقاشی ستون ها و گچبری های سقف (اصطلاحاً بهش رنگ آمیزی ابزار میگیم)، دستمزد جداگانه و با فرمول خاصی میگیرن. قیمت رنگ روغن 5

برای مثال شما به نقاش میگین که دوس دارین گچبری سقفتون رو 2 رنگ کار کنین و ایشون میگه بابت رنگ دوم در سقف، متری 5000 تومان جدا از هزینه ی کلی رنگ آمیزی سقف خانه میگیره. البته این دستمزد بابت رنگ آمیزی ابزار ها، ممکنه متفاوت باشه. یعنی یک نفر بابت هر متر مربع، 5000 تومن بگیره و فردی دیگه بابت متر طول 5000 تومان بگیره که خب خیلی باهم متفاوت هستن!

برخی از نقاش ها هم که کارهای خاص مثل پتینه کاری یا نقاشی های هنری میکنن و بابتش هزینه ی جداگانه ای میگیرن.

گاهی هزینه ی رنگ آمیزی درب ها و چارچوب آن هم جداگانه توافق میشه و گاهی درب ها رو به عنوان بخشی از دیوار اتاق درنظر گرفته و مشابه بقیه ی قسمت های خانه قیمت گذاری میکنن.

قیمت رنگ روغن 6

توجه داشته باشین که در مورد درب ها و کمد دیواری، هزینه ی رنگ بستگی به طرح شما هم داره. اگه طرح ساده و تک رنگ بخواین، کمتر نیازه که هزینه ی جداگانه ای پرداخت کنین ولی اگه رنگ های خاص و یا طرح های خاص بخواین، احتمال خیلی زیاد باید در مورد قیمتش جداگانه با نقاش توافق کنین.

کمد های دیواری معمولاً به صورت دوبل (دوطرفه) رنگ میشن. میتونین برای کاهش هزینه هاتون، از نقاش بخواین که داخل کمد رو با رنگ ارزون تر مثل رنگ پلاستیک، رنگ آمیزی کنه.

نکته مهم:

در قسمت بعدی، برآورد قیمت رنگ روغن ساختمان در سال 1402 رو، برای سه سناریوی قیمتی مختلف به دست میاریم. دلیل این کار این هست که برآورد قیمت رو دقیق‌تر انجام بدیم. این سه سناریو عبارت‌اند از:

 1. سناریوی خوش بینانه: این سناریو مربوط به کمترین میزان افزایش قیمت است.
 2. سناریوی واقع بینانه: این سناریو مربوط به زمانی است که افزایش قیمت‌ها به طور متوسط برآورد شوند.
 3. سناریوی بد بینانه: این سناریو مربوط به زمانی است که افزایش قیمت‌ها خیلی زیاد باشن.

بریم سراغ برآورد قیمت‌ها در سال جدید…

جدول قیمت رنگ روغن ساختمان در اواخر بهار سال 1402 (در 3 سناریوی خوش بینانه، واقع بینانه و بدبینانه)

در جدول زیر، قیمت رنگ روغن ساختمان رو در بهار 1402 پیش‌بینی کردیم و اون رو برای سه سناریوی افزایش قیمتی (کم، متوسط و زیاد) برآورد کردیم:

نوع رنگ

سناریو

حداقل قیمت رنگ روغن به تومان

حداکثر قیمت رنگ روغن به تومان

رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

خوش بینانه

 65,000

 95,000

واقع بینانه

 69,000

 100,000

بد بینانه

 79,000

 120,000

قیمت رنگ روغن 7

نکات حیاتی برای قیمت گیری رنگ روغن و قرارداد با نقاش ساختمان

در این قسمت چندتا نکته خیلی مهم در فرآیند نقاشی با رنگ روغن رو با هم مرور می‌کنیم:

نکته اول: کیفیت رنگ

حتماً از ابتدا در مورد کیفیت رنگ ها تحقیق کنین و سعی کنین بهترین رنگ رو که با بودجه ی شما متناسبه انتخاب کنین. این نکته رو به یاد داشته باشین که مهمترین بخش پروژه ی شما، رنگ هست! نقاش فقط بخشی از ماجراست و از اون مهم‌تر، کیفیت رنگ شماست که دوام و کارایی کار رو تضمین میکنه! اگه به بهترین نقاش هم رنگ بَدی رو تحویل بدید، نمیتونه براتون کار خاصی بکنه. قیمت رنگ روغن 8

نکته دوم: گرفتن مشاوره از چند نقاش

حتماً و حتماً با چند تا نقاش صحبت کنین و ازشون قیمت و مشاوره بگیرین و بپرسین که با کدوم برند رنگ روغن کار میکنن و کدوم برند رو بهتون توصیه میکنن. خلاصه هرچی سؤال دارین ازشون بپرسین و اصلاً هم خجالت نکشین! بالاخره قراره شما هزینه ی زیادی بابت رنگ آمیزی خانه ی خودتون بپردازین و اصلاً عیبی نداره که تمام ابهاماتتون براتون برطرف بشه.

نکته سوم: دریافت قیمت تمام شده

این نکته مهمترین نکته ست! حتماً از بین اون نقاش هایی که باهاشون صحبت کردین، از چندتا نقاش بخواین که بیان در محل اجرای کار شما و از محل بازدید کنن. این بازدید رایگانه و قرار نیست هزینه ای بابتش پرداخت کنین پس اصلاً نترسین و بذارین بیان و محل شما رو ببینن.

همچنین حتماً ازشون بخواین که متراژ دقیق خانه ی شما رو اندازه بگیرن و طرح مورد نظرتون برای رنگ آمیزی روهم بهشون بدید تا بتونن یک قیمت نهایی به عنوان هزینه ی کلی اجرای کار بهتون بدن. اصطلاحا ازشون بخواین که بهتون «قیمت چکی» یا «قیمت مقطوع» بدن و اگه تونستید که با همون فرد قرارداد ببندید، حتماً همین قیمت رو به صورت دقیق در قراردادتون ذکر کنین تا بعداً دچار ضرر نشین.

قیمت رنگ روغن 9

 

نکته چهارم: توجه به متن قرارداد

نکته ی بعدی چیز جدیدی نیست و اونم توجه در نوشتن قرارداد و به طور کلی عقد قرارداد است. بهتره موضوعات زیر رو در قرارداد نقاشی ساختمان در نظر داشته باشین:

 • قبلاً هم گفتیم که میتونین برای اینکه خیالتون راحت باشه، برند مورد نظرتون رو در قرارداد ذکرکنین و بگین حتماً نقاش با همون برند کار کنه تا خیالتون از بابت کیفیت رنگ راحت باشه.
 • در مورد بخش های مختلفی که احتمالاً نقاش بخواد بابت رنگ آمیزی اون ها ازتون هزینه‌ی جداگانه ای بگیره، حتماً صحبت کنین و توافق کنین. لازم نیس بگیم که از آوردن این موارد در قرارداد هم فراموش نکنین!
 • ممکنه نقاش بهتون بگه که من 3 دست برای شما رنگ زدم ولی محصول نهایی کار اصلاً با خواسته و سلیقه ی شما همخوانی نداشته باشه و ایراد داشته باشه! نقاش هم قبول نکنه تا یک دست یا بیشتر رنگ بزنه تا رضایت شما جلب بشه! به نظرتون این مواقع چکار میشه کرد؟! پیشنهاد ما پیشگیری از این موارده. یعنی بستن قرارداد محکم! پیشنهاد میکنیم در قرارداد خودتون ذکر کنین که باید محصول نهایی کار به تایید شما برسه و سپس پرداخت نهایی پول توافق شده، انجام بشه. اینجوری یعنی حتی اگه برای جایی نیاز باشه، 5 دست هم رنگ آمیزی میشه تا رضایت شما جلب بشه و بعد کار تموم میشه!
 • نوع پرداخت و زمان تحویل پروژه رو با نقاش هماهنگ کنین و بخش نهایی  مبلغ رو بلافاصله بعد از تحویل پروژه با نقاش تسویه کنین. اینجوری جلوی بدقولی های احتمالی رو هم میتونین راحت تر بگیرین.

قیمت رنگ روغن 10

نکته پنجم: نمونه کار

ابتدا در مورد کیفیت کار نجار مطمئن بشین و بعد اقدام به بستن قرارداد کنین. میتونین برای ایجاد این اطمینان ازش بخواین که نمونه ی کار های خودش رو بهتون نشون بده یا شماره ی چندتا از مشتریانش رو درصورتی که راضی به این کار هستند، ازش بگیرین و با اونا در مورد کیفیت کارش صحبت کنین.

در نهایت، انتخاب آگاهانه ی نقاش با توجه به نمونه کارها و نظرات مشتریان سابق، میتونه مطمئن ترین راه برای جلوگیری از ضرر باشه. کاری که از طریق لینک زیر میتونین انجام بدید و با مقایسه بین نقاش های شهر خودتون، بهترین رو انتخاب کنید. 

درخواست نقاش ساختمانی

جستجوی کاربران برای این مطلب:

چطور ثبت درخواست کنیم؟

سلام ساختمان چیست؟

سامانه لاوان ماندگار ساختمان، با نام اختصاری سلام ساختمان، یک شرکت عضو پارک علم و فناری است، که در حوزه دکوراسیون داخلی چوبی مثل اجرای کابینت و کمد فعال است.
تا به حال بیش از 4000 پروژه کابینت و کمد در سلام ساختمان اجرا شده است.

سلام ساختمان چه مزیتی دارد؟

برخی از ویژگی‌های سلام ساختمان که به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت پروژه‌ی خود را اجرا کنید، عبارت است از:
 • مشاوره تخصصی رایگان
 • معرفی یک یا 2 کابینت ساز ارزیابی شده در شهر شما
 • ضمانت قیمت
 • ضمانت پیش پرداخت
 • ضمانت پروژه

از زمان ثبت نام تا زمان تماسِ مشاور، چقدر طول می کشد؟

اگر در شهرهای محدوده‌ی سلام ساختمان باشید (تهران، خراسان رضوی، البرز، اصفهان، کرمان، خوزستان، فارس، گیلان، آذربایجان شرقی، قم، مازندران)، کمتر از 12 ساعت کاری طول میکشد تا مشاور سلام ساختمان با شما تماس بگیرد.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟

بله، مشاوره در سلام ساختمان رایگان است. در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم:
 • مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان که بعد از ثبت نام شما در سایت صورت می‌گیرد.
 • مشاوره‌ی مستقیم با کابینت‌سازی که برای اجرای کار به شما معرفی شده‌است.
هر دوی این‌ها رایگان است.

بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟

                      بله بازدید حضوری از پروژه ها بصورت رایگان انجام می‌شود.

                  آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام می‌دهد؟

بله. ما می‌توانیم کابینت‌سازهایی به شما معرفی کنیم که به صورت حرفه ای طراحی انجام می‌دهند. فقط کافیست به پشتیبان خود اطلاع دهید که نیاز به طراحی دارید.

آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟

اگر پروژه خود را با کابینت سازی که برای شما طراحی کرده است اجرا کنید، طراحی به عنوان تخفیف پروژه خواهد بود و برای شما رایگان است. اما اگر بعد از انجام طراحی به این نتیجه رسیدید که مایل نیستید با همان کابینت ساز پروژه‌ی خود را اجرا کنید، هزینه طراحی از شما دریافت می‌شود.

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *