مارس 22, 2023
برآورد قیمت نقاشی ساختمان در اواخر بهار سال 1402 – به چه مواردی توجه کنیم تا سرمان کلاه نرود؟

در این مقاله، جدول قیمت نقاشی ساختمان پیش از سال 1402 رو ارائه کردیم و همچنین برآورد قیمت‌های اواخر بهار سال 1402 رو نیز آوردیم تا بتونید با خیال راحت برای یک تغییر دوست داشتنی تصمیم بگیرید، اما قبلش یه سوال: تاحالا براتون پیش اومده که منزلتون رو بخواهید رنگ آمیزی کنین و قیمت تخمینی شما با قیمتی که نقاش براتون در انتها فاکتور میده متفاوت باشه؟! این مسأله یکی از مشکلات نقاشی ساختمان است که اگر دقت نکنیم، میتونه گریبان گیر همه ما بشه. پس باید از قبل اطلاعاتی در مورد قیمت نقاشی و رنگ آمیزی ساختمانی جمع آوری کنیم و همچنین بدونیم که چجوری باید از نقاش قیمت بگیریم تا کمتر درگیر این مشکل بشیم.
لیست قیمت تمام شده نقاشی ساختمان (با احتساب هزینه نقاش و مصالح) – پیش از سال 1402
در جدول زیر قیمت تمام شده‌ی انواع رنگ و نقاشی ساختمان رو مشاهده می‌کنین. این قیمت ها به روز هستن و به ازای یک متر مربع ارائه شدن.

تاریخ به روز رسانی قیمت ها: 0


نوع رنگ حداقل قیمت به ازای متر مربع (تومان) حداکثر قیمت به ازای متر مربع (تومان) توضیحات
روغن 0 0 قیمت رنگ روغنی بستگی به نوع زیر سازی داره.
پلاستیک 0 0 قیمت رنگ پلاستیک  درجه 1 به زیرسازی بستگی داره.
اکریلیک 0 0 بستگی به نوع زیرسازی و پرایمری که در زیر کار استفاده میشه داره.
مولتی کالر 0 0 بستگی به نوع رنگ و کیفیت اون داره.
بلکا 0 0 بستگی به نوع پوشش دیواری و کیفیت اون داره.
پوشش کنیتکس 0 0  
پتینه 0 0  نکته: قیمت‌های این جدول حدودی هستن.

حالا که با حدود قیمت‌های نقاشی ساختمان آشنا شدین، باید 3 نکته رو یادآوری کنیم:
نکته 1: شاید سوال پیش بیاد براتون که چرا بازه قیمتی که در جدول ارائه کردیم اینقدر بزرگه؟! جواب اینه که قیمت های نقاشی در شهرهای مختلف متفاوت است. مثلاً بازه قیمتی در اصفهان، شیراز و اهواز، بیشتر از تهران، مشهد، کرمان و … است. پس اگه قیمت دقیقتر نقاشی در شهرتون رو میخواین اینجا ثبت نام کنید.

نکته 2: نکته خیلی مهم دیگه اینه که قیمت متری اصلاً دقیق نیست و نباید بر اساس قیمت متری تصمیم نهایی رو بگیرین. در ادامه مطلب و در تیتر «نکات حیاتی در مورد قیمت نقاشی» که در انتهای مقاله است، بصورت کامل توضیح دادیم که چرا نباید روی قیمت متری حساب کرد.
نکته 3: در جدول بالا قیمت تمام شده‌ی نقاشی ساختمان رو ارائه کردیم، اما اگه دوست دارین بدونین این قیمت ها شامل چه آیتم‌هایی هستن، قسمت بعدی رو مطالعه کنین.

در این قسمت با قیمت‌های نقاشی پیش از سال 1402 آشنا شدین. اما اگر تصمیم به نقاشی در سال آینده رو دارین، بهتر است با برآورد قیمت‌های سال آینده هم آشنا بشین. ما با استفاده از دو عامل دستمزد نقاش و هزینه مصالح، ضرایب افزایش قیمت در سال آینده رو محاسبه کردیم. سپس با اعمال کردن این ضرایب در قیمت‌های کنونی، برآورد قیمت‌ها رو برای سه سناریو خوش بینانه، واقع بینانه و بدبینانه به دست آوردیم. اما اول خوبه با این دو عامل بیشتر آشنا بشین…
قیمت نقاشی ساختمان در سال 1402 شامل چه آیتم هایی است؟
قیمت نقاشی تابع چند عامل هست که اگر بخوایم اونها رو دقیق و با جزئیات بررسی کنیم هم خیلی پیچیده میشه و هم از حوصله شما خارج میشه. پس مقداری کلی تر به قضیه نگاه می‌کنیم. به طور کلی میتونیم کل هزینه نقاشی به ازای هر متر مربع رو تابع دو عامل کلی بدونیم. این دو عامل عبارتند از:
 1. دستمزد نقاش
 2. مصالح (به صورت ویژه خود رنگ)


1.   دستمزد نقاش چقدره؟
طبق عرف و با توجه به میزان افزایش قیمت‌ها، در هرسال دستمزدها مطابق با میانگین تورم سالانه ی اون سال تغییر می‌کنن. پس به جای اینکه بگیم دستمز نقاش چند تومان هست، بهتره بگیم چند درصد از کل قیمت نقاشی ساختمان مربوط به دستمزد است.
به طور معمول، حدود 40 درصد قیمت اعلام شده برای نقاشی ساختمان به ازای هر متر مربع مربوط به دستمزد نقاش هست.


بذارین با یک مثال براتون قضیه رو کاملاً روشن کنیم. فرض کنین شما می‌خواهید دیوار های خانه خودتون رو با رنگ اکریلیک نقاشی کنین. نقاش به شما برای هر متر مربع نقاشی اکریلیک ساختمان، 60,000 تومان قیمت میده. پس از این مقدار، حدود 24,000 تومان مربوط به دستمزد نقاش و مابقیِ آن صرف خرید ابزار و رنگ و سایر موارد مورد نیاز برای نقاشی خانه شما خواهد شد!

برآورد قیمت نقاشی ساختمان در اواخر بهار سال 1402 – به چه مواردی توجه کنیم تا سرمان کلاه نرود؟
2.  قیمت مصالح و ابزار نقاشی چقدره؟
همون طور که گفتیم، دستمزد نقاش تنها عامل تأثیرگذار در قیمت نهایی نقاشی نیست و غیر از اون، قیمت ابزار ها و مصالح و رنگ هم مؤثره. به طور میانگین تأثیر این عوامل یعنی قیمت مصالح و ابزار های نقاشی، برابر حدود 60 درصد هزینه کل نقاشی است. یعنی حدود 60 درصد از مبلغ نقاشی ساختمان به ازای هر متر مربع، به تهیه ابزار و مصالح اختصاص پیدا میکنه.
اگر بخواهیم در مثال بالا بگیم، همانند دستمزد که حدود 24,000 تومان از 60,000 تومان به ازای هرمتر مربع رو به خودش اختصاص میداد، مصالح هم سهمی 36,000 تومانی در هر متر مربع نقاشی دارند.
نکته حائز اهمیت اینه که در قسمت قبل گفتیم معمولاً دستمزد برابر با تورم تغییر می‌کنه، اما آیا افزایش قیمت مصالح هم برابر با تورم است؟! باید بگیم طبق تحقیقات میدانی که توسط کارشناسان سایت سلام ساختمان صورت گرفته، جواب این سؤال منفیه! یعنی مصالح و رنگ افزایش قیمتی بیشتر از میانگین تورم سالانه داشته و تا به حال، با افزایش قیمت ارز، افزایش قیمت خیلی زیادی در بازار رنگ و مصالح و ابزار نقاشی اتفاق افتاده است.

نکته مهم: از اونجایی که برآورد قیمت نقاشی ساختمان در سال 1402 به طور دقیقی قابل پیش بینی نیست، بنابراین در ادامه به برآورد قیمت کاغذدیواری و تغییرات قیمتی، در سه سناریوی زیر پرداختیم:

 1. سناریو اول: حالت خوش‌بینانه که در اون شاهد کمترین افزایش قیمت هستیم.
 2. سناریو دوم: حالت واقع بینانه که در اون افزایش قیمت واقعی رو در نظر می‌گیریم.
 3. سناریو سوم: حالت بدبینانه که بیشترین افزایش قیمت در اون اتفاق می‌افته.

بنابراین بریم تا در قسمت بعدی، جدول برآورد قیمت نقاشی ساختمان رو طبق این سه سناریوی افزایش قیمتی ببینیم.
برآورد قیمت نقاشی ساختمان در اواخر بهار سال 1402 – به چه مواردی توجه کنیم تا سرمان کلاه نرود؟
جدول برآورد قیمت نقاشی ساختمان در اواخر بهار سال 1402

اگر برای سال آینده برنامه نقاشی ساختمان خودتون رو دارین، در جدول زیر می‌تونین برآورد قیمت‌ها در اواخر بهار سال 1402 رو برای سه سناریو افزایش قیمت (کم، متوسط و زیاد) مشاهده کنین:


نوع رنگ

سناریو

حداقل قیمت به ازای متر مربع (تومان)

حداکثر قیمت به ازای متر مربع (تومان)

روغن

خوش بینانه

 65,000

 95,000

واقع بینانه

 69,000

 100,000

بد بینانه

 79,000

 116,000

پلاستیک

خوش بینانه

 23,000

 53,000

واقع بینانه

 25,000

 56,000

بد بینانه

 28,000

 65,000

اکریلیک

خوش بینانه

 53,000

 83,000

واقع بینانه

 56,000

 88,000

بد بینانه

 64,000

 110,000

مولتی کالر

خوش بینانه

 53,000

 71,000

واقع بینانه

 56,000

 75,000

بد بینانه

 64,000

 87,000

بلکا

خوش بینانه

 35,000

 71,000

واقع بینانه

 37,000

 75,000

بد بینانه

 43,000

 87,000

پوشش کنیتکس

خوش بینانه

 41,000

 77,000

واقع بینانه

 44,000

 81,000

بد بینانه

 50,000

 94,000

پتینه

خوش بینانه

 107,000

 154,000

واقع بینانه

 113,000

 163,000

بد بینانه

 129,000

 188,000

خب حالا که با مقدار قیمت نقاشی ساختمان آشنا شدیم، بریم ببینیم روش درست قیمت‌گیری برای نقاشی ساختمان چیه؟
نکاتی حیاتی در مورد قیمت نقاشی ساختمان
حالا که با قیمت ها بر حسب متر مربع آشنا شدین، باید چند تا نکته خیلی مهم در مورد قیمت رنگ بهتون بگیم.
 • نکته اول اینکه ما سعی کردیم اعداد مربوط به قیمت رنگ و نقاشی ساختمان در این جدول، دقیق باشه. اما در هرحال این جدول حدودی از قیمت رنگ رو به شما نشون میده و نباید فقط به این جدول متکی باشید و باید از افراد مختلف قیمت بگیرین.
 • اما نکته خیلی خیلی مهمتر اینکه اصلاً نباید شما قیمت متری بگیرین!!! چون قیمت متری خیلی جای تغییر داره. علاوه بر این، همون طوری که میبینین قیمت به صورت بازه ای هست چون تفاوت قیمتی که افراد مختلف میدن متفاوته.
بهتره با یک مثال قضیه رو شفاف کنیم:
ممکنه فردی به شما قیمت بده و بگه مثلاً اکریلیک متری 60,000 تومان کار میکنه و فردی دیگه به شما قیمت بده و بگه من متری 54,000 تومان کار میکنم. در نهایت اون فردی که بهتون قیمت 54,000 تومانی داده فاکتوری 6 میلیون و پانصد هزار تومانی بهتون بده و اون فردی که بهتون قیمت متری 60,000 تومانی داده، فاکتوری 6 میلیون تومانی بهتون بده!


ممکنه تعجب کنین اما این اختلاف قیمت وجود داره. مثلا فردی که قیمت 54,000 تومانی بهتون داده بگه من هزینه جداگانه ای برای گچ بری سقف و رنگ آمیزی ابزار ها حساب کردم و پول رنگ آمیزی درب ها رو جداگانه میگیرم. اما فردی که قیمت 60,000 تومانی داده بگه من هزینه جداگانه ای بابت رنگ آمیزی گچ بری و ابزارها نمیگیرم.

برآورد قیمت نقاشی ساختمان در اواخر بهار سال 1402 – به چه مواردی توجه کنیم تا سرمان کلاه نرود؟
اصلاً بذارین در مورد این مسأله یه سوال ازتون بپرسم. شما براتون مهمه که نقاش باهاتون متری ارزون تر حساب کنه یا براتون مهمه در نهایت که میخواین تسویه کنین پول کمتری به نقاش پرداخت کنین؟!
مسلماً همه ما می‌خواهیم تا در نهایت کار برامون ارزون تر دربیاد و پرداخت کمتری داشته باشیم. پس از نقاش ها بخواهید که در محل شما حاضر شده و طرح و رنگ های مدنظرتون رو بهشون بگین. نقاش ها منزل شما رو اندازه گیری می‌کنن و باید بهتون یک قیمت نهایی و ثابت بدهند. بر اساس این قیمت ثابت شما تصمیم گیری می‌کنین که کار خودتون رو به چه کسی بسپارید. اینجوری میتونین همون مبلغ توافق شده رو در قرارداد خودتون با نقاش ذکر کرده و هر دو طرف، قرارداد رو امضا کنین تا بعداً مشکلی براتون پیش نیاد.


در نهایت از شما ممنونیم که به این مطلب توجه کردید. امیدواریم مطلب مفیدی براتون باشه. میتونین نظرات و پیشنهادات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارین و کامنت های خودتون رو در قسمت کامنت های همین مطلب بفرستید. کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود. هر سؤالی دارین کامنت کنید.


ضمنا اگر ساکن تهران هستید، حتما مطلب نقاشی ساختمان در تهران رو ببینید.

جستجوی کاربران برای این مطلب:

چطور ثبت درخواست کنیم؟

سلام ساختمان چیست؟

سامانه لاوان ماندگار ساختمان، با نام اختصاری سلام ساختمان، یک شرکت عضو پارک علم و فناری است، که در حوزه دکوراسیون داخلی چوبی مثل اجرای کابینت و کمد فعال است.

تا به حال بیش از 4000 پروژه کابینت و کمد در سلام ساختمان اجرا شده است.

سلام ساختمان چه مزیتی دارد؟

برخی از ویژگی‌های سلام ساختمان که به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت پروژه‌ی خود را اجرا کنید، عبارت است از:

 • مشاوره تخصصی رایگان
 • معرفی یک یا 2 کابینت ساز ارزیابی شده در شهر شما
 • ضمانت قیمت
 • ضمانت پیش پرداخت
 • ضمانت پروژه

از زمان ثبت نام تا زمان تماسِ مشاور، چقدر طول می کشد؟

اگر در شهرهای محدوده‌ی سلام ساختمان باشید (تهران، خراسان رضوی، البرز، اصفهان، کرمان، خوزستان، فارس، گیلان، آذربایجان شرقی، قم، مازندران)، کمتر از 12 ساعت کاری طول میکشد تا مشاور سلام ساختمان با شما تماس بگیرد.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟

بله، مشاوره در سلام ساختمان رایگان است. در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم:

 • مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان که بعد از ثبت نام شما در سایت صورت می‌گیرد.
 • مشاوره‌ی مستقیم با کابینت‌سازی که برای اجرای کار به شما معرفی شده‌است.

هر دوی این‌ها رایگان است.

بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟

                      بله بازدید حضوری از پروژه ها بصورت رایگان انجام می‌شود.

                  آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام می‌دهد؟

بله. ما می‌توانیم کابینت‌سازهایی به شما معرفی کنیم که به صورت حرفه ای طراحی انجام می‌دهند. فقط کافیست به پشتیبان خود اطلاع دهید که نیاز به طراحی دارید.

آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟

اگر پروژه خود را با کابینت سازی که برای شما طراحی کرده است اجرا کنید، طراحی به عنوان تخفیف پروژه خواهد بود و برای شما رایگان است. اما اگر بعد از انجام طراحی به این نتیجه رسیدید که مایل نیستید با همان کابینت ساز پروژه‌ی خود را اجرا کنید، هزینه طراحی از شما دریافت می‌شود.

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *