آوریل 19, 2024
طراحی آشپزخانه ایرانی و سنتی

آشپزخونه هم مثل اتاق خواب یا پذیرایی، می­تونه هویت مربوط به خودش رو داشته باشه و از اونجایی که آدما توش وقت زیادی می­گذرونن، در اینجا قراره با یک سری مدل طراحی خاص برای آشپرخونه آشنا بشیم. این نوع طراحی چیه؟ طراحی آشپزخانه به سبک ایرانی و سنتی موضوع این محتوا است. با ما همراه باش.

معرفی کابینت ساز

طراحی آشپزخانه ایرانی و سنتی

آشپزخانه فقط مختص حضور یک نفر نیست و برای همه­‌ی افراد طراحی شده. همه در طول روز، مقدار زمان مشخصی رو در آشپزخانه می­گذرونن پس نمی­تونیم بگیم فقط برای یک نفر طراحی شده. به دنبال همین موضوع میشه با آشپزخانه هم مانند باقی بخش­های خانه برخورد کرد تا گذراندن زمان و کسب انرژی اعضای خانواده به شکل دلخواه­‌تری انجام بشه. یکی از این کارها، طراحی و اجرای یک آشپزخانه‌­ی سازگار با روحیه­ی افرادیه که فضای سنتی و ایرانی دوست دارن. البته که در مواقعی مثل اپن بودن آشپزخانه، طراحی باقی بخش­های خانه هم در کنار شکل­گیری هویت آشپزخانه مهم می­شن، اما برای آشپزخانه­ی مورد نظر میشه یک طرح مجزا هم پیاده کرد.

این متن سعی می­کنه شما رو با ایده‌هایی برای آشپزخونه­‌های ایرانی و سنتی آشنا کنه. اگر قصد تغییر دکوراسیون آشپزخونه رو دارید و تا حالا سبک­های غیر ایرانی رو دنبال می­‌کردید، می­تونید با ما همراه باشید تا با سبک ایرانی و سنتی هم آشنا بشید.

انواع آشپزخانه‌­ها بر اساس فضای داخلی منزل

آشپزخونه می­تونه باز – همون اپن خودمون- یا بسته باشه. اگر یک آشپزخونه اپن باشه همون قدری در باقی فضای داخلی خونه تأثیر می‌ذاره که فضای نشیمن؛ و این رابطه برعکسش هم وجود داره. افرادی که توی آشپزخونه­‌ی اپن هستن به باقی بخش­های خونه هم دید دارن. در نتیجه قسمت­های خونه تأثیر متقابلی روی همدیگه می­ذارن.

آشپزخانه سنتی 1

اگر یه آشپزخونه‌­ی اپن ایرانی بخواد در فضای یک  خونه‌ی  کاملاً غیر شرقی قرار بگیره خب یک مقدار ناهماهنگی پیدا می­کنه. اما می­تونید با انتخاب وسایل خنثی، بین اپن و باقی خونه هماهنگی ایجاد کنید. یکی از این المان­ها، فرش ایرانیه. اگر واقعاً هم به نشیمن مدرن غربی علاقه دارید و هم به آشپرخونه‌­ی شرقی سنتی، می­تونید با کم کم تغییر دادن فضا، هماهنگی به وجود بیارید.

طراحی التقاطی فضای آشپزخانه

البته که ایرانی بودن به معنای باستانی بودن و به معنای قدیمی بودن نیست. میشه تعادل رو در این مفاهیم حفظ کرد و ترکیب ایرانی بودن و مدرن بودن رو با هم داشت.

آشپزخانه سنتی 2

این عکسی که می­بینید با طرح­‌هاشه که جنبه­ی شرقی پیدا کرده؛ وگرنه فضای کلی آشپزخونه با کابینت طرح بتن کاملاً جنبه­‌ی مدرن داره. این فضاهای التقاطی می­تونن باعث هماهنگی بین آشپزخانهو باقی بخش­های منزل بشن.

آشپزخانه سنتی 3

از قدیم چوب یکی از مواد اولیه برای همه­ جای جهان محسوب می­شده. اما نقوش این چنینی که در عکس می‌­بنید یکی از المان­های اختصاصی سنتی شرق است. علاوه بر اصالتی که چوب داره، با دور شدن از مواد مصنوعی امروزه، جنبه­‌یسنتی­تری به فضا می‌ده.

آشپزخانه سنتی 4

می­تونید از انواع گلیم­‌ها برای دادن جلوه­ی سنتی به آشپزخونه استفاده کنید. توی این عکس از یک گلیم برای سنتی کردن فضای التقاطی استفاده شده.

آشپزخانه سنتی 5

انتخاب رنگ­ها می‌تونن به اندازه­ی طراحی خود آشپزخونه مؤثر باشن. رنگ آبی یکی از رنگ­های محبوب ایرانی هاست. البته که این رنگ آبی­ای که توی تصویر مشاهده می‌­کنید به آبی ایرانی یا لاجوردی نزدیک نیست، اما باز هم یکی از شاخصه‌­های ایرانی بودن به حساب میاد.

آشپزخانه سنتی 6

فرش ایرانی که به خودی خود یکی از قوی­ترین المان­‌های ایرانی محسوب میشه. این فرش به دلیل قدرت رنگ و بصری خودش تو هر خونه‌­ای در هرجای جهان به شدت جلب توجه می‌کنه. اگر ما هم نیاز داریم به آشپزخونه‌­مون روح ایرانی بدیم قطعاً این انتخاب یکی از بهترین­ها است.

آشپزخانه سنتی 7

علاوه بر فرش ایرانی، گلیم هم یکی از صنایع دستی ایرانیه که در خیلی از مناطق ایران به طور جدی بافته میشه. با استفاده از این وسیله هویت ایرانی آشپزخونه تقویت میشه.

تضمین قیمت سلام ساختمان

آشپزخانه سنتی 8

طرح آشپزخانه­‌های شرقی و سنتی

ما نمی­تونیم زیاد روی وسایل آشپزخونه در راستای سنتی و ایرانی بودن مانور بدیم. چون به هرحال ابزارآلات، جنبه­‌ی مدرنی دارن. اما در عوض از عناصری که می­تونید برای این آشپزخونه­‌ها به کار ببرید طرح­ها هستند. توی این عکس طرح­های اسلیمی رو می­بینید؟ این طرح­ها یکی از شاخصه‌­های شرق و جوامع اسلامی شناخته می­شن.

آشپزخانه سنتی 9

حتماً شما هم احساس کردید که یه­‌سری از پارچه‌­ها جنبه­‌ی خاطره انگیز ایرانی دارن. از این پارچه­‌های قدیمی کمک بگیرید تا آشپزخونه تون رو شبیه آشپزخونه‌­ها و مطبخ‌­های قدیمی بکنید. این مدل علاوه بر محافظت از وسایل و تمیز نگه داشتن اونا، می­تونه با انتخاب رنگ و طرح پارچه­ی مناسب، کاملاً ظاهر صمیمی و دلخواهی به آشپرخونه‌تون بده.

آشپزخانه سنتی 10

یکی از مهم­ترین عناصر هنر اسلامی، شرقی و ایرانی، نقش­‌هاشه. این نقش ­ها در ترکیب­های خاصی تکرار می­شن و همون طور که جلوتر گفتیم، رنگ آبی یکی از رنگ­های رایج برای این هنرهاست. ترکیب رنگ آبی و نارنجی به شدت ترکیب چشم نوازیه چرا که این دو رنگ مکمل هم در هنرهای تجسمی شناخته میشن. حالا می‌بینید که علاوه بر جلوه­ی شرقی و ایرانی رنگ آبی، رنگ نارنجی برای ایجاد تعادل و گرم­تر کردن فضا به کمک اومده. ایده­ی این سینک رو برای آشپزخونه‌­ی خودتون می­‌پسندید؟ به نظرتون بهتر از سینک­‌های استیله؟

آشپزخانه سنتی 11

اگر دوست ندارید آشپزخونه‌­تون زیادی شلوغ بشه و طرح­های خلوت تری رو می­پسندید، می­تونید به جای استفاده از موزاییک­ها و کاشی­های طرح­دار، فقط برای بخش پله از این طرح­های ایرانی اسلامی استفاده کنید. با این کار علاوه بر دادن هویت به محیط، ارتفاع پله رو مشخص­تر می­کنید و یه کاری می­کنید که افراد موقع عبور و مرور حواسشون بیشتر به پله باشه!

آشپزخانه سنتی 12

شکل و طراحی تنورهای دیواری قدیمی رو یادتونه؟ ممکنه خیلی از ماها از نزدیک ندیده باشیمشون اما توی داستانا و نقاشیا و تصاویر دیدیمشون. می­تونید یه سری کارهای تزئینی این چنینی مثل عکس بالا با طرح تنورهای دیواری قدیمی بکنید که یادآور ایران قدیم باشه و فضای خاطر­انگیزی برای خیلی­ها به وجود بیاره. این بخش­ها بسته به سلیقه­‌ی شما می­تونن کاملاً تزئینی باشن و می­تونن کاربردی مثل قفسه­‌ی شیشه‌­ای داشته باشن.

آشپزخانه سنتی 13

اگر نمی­خواید از موزاییک و کاشی‌­های واقعی استفاده کنید می­تویند از برچسب­های یک تکه­‌ی اون‌ها کمک بگیرید. اصالت کار حفظ نمیشه اما همون جلوه­‌ی سنتی ایرانی رو به آشپزخونه می‌ده.

آشپزخانه سنتی 14

اگر به دکوراسیون سنتی علاقه داریم، باید یادمون بیاریم که قدیما محیط آشپزخونه رو چه جوری می­ساختن. الان چند درصد ما از رومیزی به عنوان یه وسیله‌­ی کاربردی استفاده می­کنیم؟ طرح­ رومیزی داخل عکس قدیمیه اما در کنار وسایل چوبی و صندلی‌­های لهستانی کاملاً جای خودش رو پیدا کرده و دلنشین شده؛ اینطور نیست؟

آشپزخانه سنتی 15

به نظرتون اگر به فضای ایرانی آشپزخانه علاقه داریم چرا به جای چهارپایه‌­های پشت بار و صندلی­های معمولی از کاناپه­های سنتی استفاده نکنیم؟ هیچ عیبی نداره که در راستای هدفتون تو در و پنچره­‌ها هم دست ببرید و اونا رو هم ایرانی کنید.

نتیجه گیری و جمع بندی

در این نوشته با تعدادی از آشپزخانه­ های ایرانی و سنتی آشنا شدیم که هم التقاطی بودن و هم کاملاً قدیمی. اگر با دقت به فضاهای اطرافتون نگاه کنید کم کم چشمتون عادت می­کنه و خودتون به تنهایی می­تونید ایده بگیرید.

به عنوان نقطه مقابل این سبک طراحی، توصیه میکنیم مطلب طراحی آشپزخانه اروپایی رو هم ببینید.

جستجوی کاربران برای این مطلب:

چطور ثبت درخواست کنیم؟

سلام ساختمان چیست؟

سامانه لاوان ماندگار ساختمان، با نام اختصاری سلام ساختمان، یک شرکت عضو پارک علم و فناری است، که در حوزه دکوراسیون داخلی چوبی مثل اجرای کابینت و کمد فعال است.

تا به حال بیش از 4000 پروژه کابینت و کمد در سلام ساختمان اجرا شده است.

سلام ساختمان چه مزیتی دارد؟

برخی از ویژگی‌های سلام ساختمان که به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت پروژه‌ی خود را اجرا کنید، عبارت است از:

  • مشاوره تخصصی رایگان
  • معرفی یک یا 2 کابینت ساز ارزیابی شده در شهر شما
  • ضمانت قیمت
  • ضمانت پیش پرداخت
  • ضمانت پروژه

از زمان ثبت نام تا زمان تماسِ مشاور، چقدر طول می کشد؟

اگر در شهرهای محدوده‌ی سلام ساختمان باشید (تهران، خراسان رضوی، البرز، اصفهان، کرمان، خوزستان، فارس، گیلان، آذربایجان شرقی، قم، مازندران)، کمتر از 12 ساعت کاری طول میکشد تا مشاور سلام ساختمان با شما تماس بگیرد.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟

بله، مشاوره در سلام ساختمان رایگان است. در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم:

  • مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان که بعد از ثبت نام شما در سایت صورت می‌گیرد.
  • مشاوره‌ی مستقیم با کابینت‌سازی که برای اجرای کار به شما معرفی شده‌است.

هر دوی این‌ها رایگان است.

بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟

                      بله بازدید حضوری از پروژه ها بصورت رایگان انجام می‌شود.

                  آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام می‌دهد؟

بله. ما می‌توانیم کابینت‌سازهایی به شما معرفی کنیم که به صورت حرفه ای طراحی انجام می‌دهند. فقط کافیست به پشتیبان خود اطلاع دهید که نیاز به طراحی دارید.

آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟

اگر پروژه خود را با کابینت سازی که برای شما طراحی کرده است اجرا کنید، طراحی به عنوان تخفیف پروژه خواهد بود و برای شما رایگان است. اما اگر بعد از انجام طراحی به این نتیجه رسیدید که مایل نیستید با همان کابینت ساز پروژه‌ی خود را اجرا کنید، هزینه طراحی از شما دریافت می‌شود.

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *